Zgadnij co mam w środku, czyli 'Kot w worku'

4/15/2016 0 Comments A+ a-

„Kot w worku” to gra wydawnictwa Granna pochodząca z serii Gry i zabawy Smoka Obiboka. Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3 -8 lat, lecz spokojnie można w nią bawić się z młodszymi dziećmi.
Producent proponuje nam grę na 3 sposoby, a my bawimy się według swoich reguł. Dzięki temu, że planszówkę można wykorzystać na wiele sposobów, będzie nam służyć przez długi czas. My często do niej sięgamy.


Pudełko zawiera
·         9 dwustronnych plansz – na jednej dokładnie odwzorowujących obrazki
a na drugiej pokazujących tylko ich kształty-cienie
·         27 obrazków
·         30 pionków (po 5 w 6 kolorach)
·         Woreczek
·         Instrukcja
I jest jeszcze kartka-obrazek, który dziecko może ozdobić dołączonymi naklejkami. U nas naklejki szybko zostały poprzyklejane wszędzie tylko nie na tej kartce.
Obrazki są wykonane z bardzo grubej tektury, natomiast plansze z dużo cieńszej. Cała gra jest starannie wykonana.

Kiedy synek był mały naszą przygodę rozpoczęliśmy od zapoznania się z obrazkami – po kolei nazywaliśmy każdy przedmiot i wyjaśnialiśmy do czego służy. Synek poznawał nowe słowa i rozwijał mowę. I oczywiście testował przedmioty typu klucz (próbował zamykać nim drzwi) czy okulary, które zakładał na nos.

Następnie synek miał za zadanie ułożyć wszystkie przedmioty na rozłożonych kolorowych planszach. A ponieważ świetnie sobie z tym radził, utrudniliśmy zadanie i odwróciliśmy plansze na drugą stronę. Teraz musiał dopasować obrazki do „cieni”. Podczas układania widać było wielkie skupienie na jego twarzy i wielką radość z dobrze wykonanego zadania. Kiedy mamy więcej dzieci, mogą one układać obrazki na czas – kto pierwszy.


Inną ciekawą formą zabawy było wkładanie tekturowych przedmiotów z powrotem w otwory powstałe przy wyciąganiu ich z arkuszy. A same arkusze można również wykorzystać jako szablony do rysowania.

Z poszczególnych obrazków można też tworzyć własne historyjki obrazkowe. I tak np. u nas powstała historia o lali, która w kapeluszu na głowie i konewką w ręce poszła podlewać kwiatki. (synek to mały ogrodnik). 

Na końcu przyszła pora zastosować podstawowe zasady gry, które nie są skomplikowane. Należy bowiem wyciągnąć z woreczka tekturowy kształt (oczywiście z zamkniętymi oczami) i odgadnąć co on przedstawia. Trzylatkowi największą frajdę sprawiało, gdy nam – rodzicom nie udało się odgadnąć przedmiotu. Często bywało tak, że syn sam nas w tym wyprzedzał podając za nas nazwę wylosowanego przez nas przedmiotu.

Teraz jest już większy więc spokojnie możemy grać według zasad proponowanych przez zespół Granny. Każdy z graczy wybiera sobie 5 pionków w ulubionym kolorze. Następnie po kolei losujemy przedmiot i zgadujemy co to jest – oczywiście z zamkniętymi oczami. Jeśli się nam uda odgadnąć – odszukujemy na planszy taki sam obrazek, jaki wylosowaliśmy i stawiamy na nim swój pionek. Wylosowany element wrzucamy do woreczka. Zwycięża ten, kto pierwszy umieści swoje pionki na planszach. I tutaj stosujemy raz plansze w wersji kolorowej a raz „cienie”.

Gramy również w ten sposób, że każdy z nas wybiera sobie po 2 lub 3 plansze i za zadanie mamy wylosować z woreczka te przedmioty, które widnieją na naszych planszach. Jeśli z worka wyciągniemy inny przedmiot, to obrazek wraca z powrotem do worka. Wygrywa ten, kto pierwszy zapełni swoje plansze - więc trzeba dobrze macać elementy we woreczku i wyciągać właściwe.

Może nie jest to stricte gra edukacyjna niemniej jednak z pewnością:

  • poprzez dotykanie, macanie z zamkniętymi oczami rozwija zdolności manipulacyjne - dziecko odgaduje, jaki przedmiot ukryty jest w worku, wskazuje go na obrazku,

  • u mniejszych dzieci - rozwija słownictwo i zapoznaje z nowymi  przedmiotami,

  • ćwiczy spostrzegawczość – trzeba odszukać konkretny element spośród wielu na planszy,

  • starsze dzieci przy grze z pionkami uczą się liczyć.
  •  

Lista sklepów, w których można nabyć grę, dostępna na stronie GRANNA
Grę polecamy w ramach projektu Grajmy!.Bardzo się cieszymy, że tu jesteś! Mamy nadzieję, że wpis Ci się spodobał. Zapraszamy do komentowania tutaj lub na FB Pozdrawiamy!
zainspirowana rodzinka :)