Eksperymenty na wesoło, czyli "Co to są polimery?"

9/21/2017 0 Comments A+ a-

W ostatnim czasie na każdym kroku prześladowała mnie reklama zestawów do eksperymentów polskiej firmy FUNIVERSITY
i uległam jej - kupiłam jeden zestaw. Wybór mini eksperymentów jest dość spory. Możemy m.in. zrobić śnieg, tęczę, zatrzymać zapach, a nawet napełnić balon jednym dmuchnięciem czy zmierzyć promieniowaniu UV. Osobiście zwróciłam uwagę na zestaw pt.:
 "Co to są polimery?" 
Pomyślałam .... hmm sama chętnie się dowiem. 
 

W zestawie znajduje się:




  • 25 ml Fun goo (roztwór polimerowy)
  • 2 ml substancji sieciującej (roztwór tetraboranu sodu)
  • duża plastikowa, zamykana próbówka
  • drewniane mieszadełko
  • instrukcja obsługi

  • Oba płyny ostrożnie mieszamy ze sobą przez ok. 3 minut.
    Na naszych oczach możemy zaobserwować jak substancja sieciująca łączy ze sobą łańcuchy polimerowe pierwszego płynu i zamienia go w żelową substancję, tzw. glutka.
    Nasz rozciągliwy polimer w 96% składa się z wody, dlatego należy przechowywać go w zamknięciu, żeby nie wysechł. Choć po naszych zabawach niewiele go zostało do schowania na później.
     Osobiście spodziewałam się, że nasz glutek będzie bardziej gęsty i będzie się ładnie rozciągał, łatwo odchodząc od palców. A wyszedł nam on dość luźny i obklejał nam całe dłonie. Po kilku dniach trzymania w probówce stał się on płynny.

     
     
     
     
     

    A co na to dzieci, zapytacie ???
    Dzieci z zaciekawieniem obserwowały jak łączą się dwa płyny i jak z każdą chwilą mieszanie staje się coraz cięższe. Chętnie też bawiły się w rozciąganie i ugniatanie.



    Choć sam "glutek" mnie rozczarował to eksperyment sam w sobie jest bardzo interesujący i pomocny w rozmowie o stanach skupienia oraz cieczy nieniutonowskiej. Podstawowe informacje na ten temat znajdziemy w instrukcji. Z niej również dowiadujemy się, że polimery to związki chemiczne, które zbudowane są z wielu mniejszych, powtarzających się elementów, zwanych monomerami. Dzielą się na naturalne, np. białko jajka kurzego i syntetyczne, np. kleje syntetyczne. 

    Mini eksperymenty do kupienia na stronie producenta FUNIVERSITY.
    Na promocji w supermarkecie daliśmy za nasz - 12zł.


    Bardzo się cieszymy, że tu jesteś! Mamy nadzieję, że wpis Ci się spodobał. 

    Zapraszamy do komentowania tutaj lub na FB Pozdrawiamy!

    zainspirowana rodzinka :)