Monopoly, czyli kultowa gra w wersji Junior

1/05/2017 1 Comments A+ a-Na rynku gier planszowych szczególne miejsce zajmuje MONOPOLY . Chyba się nie pomylę jeśli powiem, że każdy w nią grał choć raz – jeśli nie w oryginał to na pewno w Super Monopoly, Fortunę lub Euro Biznes. To kultowa gra, której wydawcy nie stoją jednak w miejscu i ciągle oferują nam coraz to nowsze jej edycje. Mówi się, że Monopoly łączy pokolenia. Grali w nią nasi rodzice, gramy i my, a co najpiękniejsze – możemy grać również z naszymi dziećmi. Na rynku są dostępne edycje już dla 4-latków. Dziś mamy recenzję wyjątkowej wersji gry Monopoly Junior  WROCŁAWSKE KRASNALE.

To pierwsza na świecie miejska edycja gry Monopoly adresowana dla najmłodszych, a druga związana ze stolicą Dolnego Śląska. Krasnale we Wrocławiu są bardzo rozpoznawalne, a teraz mogą się o nich dowiedzieć także dzieci z poza okolic tego pięknego miasta. W grze wybieramy swój pionek (aparat fotograficzny) i spacerujemy po Wrocławiu i robimy zdjęcia krasnalom. Na planszy możemy spotkać m.in. Serdecznisia, możemy zrobić zdjęcie Chemikowi, a także zatrzymać się tuż obok Bąbelka Chlapusia. 

Jeśli jako pierwsi zrobiliśmy zdjęcie krasnalowi (umieściliśmy ramkę fotograficzną) a kolejny gracz, który stanie na tym polu, płaci nam za to odpowiednią sumę (czynsz). Czynsz wynosi tyle pieniążków, ile widnieje na tym polu. W przypadku posiadania obu krasnali z danego koloru, dostajemy dwa razy tyle pieniążków. Jednak takie wysokie czynsze przyczyniają się do tego, że gra trwa krócej.


Oprócz znanych krasnali, takich jak Profesor, czy Ekonomek na planszy Monopoly Junior Wrocławskie Krasnale jest również odnośnik do kart szansy, które nazywają się „Chochlikowe Czary Mary”. Nazwa ta odwołuje się do starej teorii powstania wrocławskich krasnali, według której Chochlik Odrzański przybył do Wrocławia na niewielkiej tratwie i męczył mieszkańców, robiąc im psikusy. Ci postanowili wezwać posiłki w postaci krasnali, które wzrostem dorównywały Chochlikowi. A zadania do wykonania są tutaj bardzo proste i związane są otrzymaniem dodatkowego krasnala lub wpłatą pieniążków do banku.

Gra została świetnie dostosowana do najmłodszych dzieci. Po pierwsze plansza została zmniejszona, a zasady zostały uproszczone, dzięki temu pojedyncza partia trwa ok.15 min. W tym czasie mały gracz nie zdąży się znudzić ani zniechęcić. W oryginalnej wersji nawet dorośli nieraz tracili cierpliwość. Każdy z graczy na starcie ma do dyspozycji niewielką ilość gotówki i 8 ramek na zdjęcia. Trzeba więc mądrze nimi dysponować. Gra się do momentu, gdy jednemu z graczy skończą się pieniążki. Nie mówimy tutaj o bankructwie, ale o zakończeniu zwiedzania. Wygrywa jednak ten, kto po przeliczeniu ma najwięcej pieniążków.

A banknoty występują tutaj tylko o nominale 1. Dzięki temu nasza pociecha nie ma problemów liczeniem, dodawaniem i odejmowaniem. Jedyny na co możemy narzekać to wykonanie tych banknotów – wg nas powinny być wykonane z grubszego papieru, a nie takiego zwykłego i cienkiego, który w rękach małych dzieci łatwo ulega zniszczeniu. Po zakończeniu gry wrzucamy wszystkie karty krasnali, chochlikowe czary-mary i pieniążki luzem do opakowania i niestety przed następną rozgrywką musimy wszystko porządkować. Przydałyby się jakieś przegródki albo woreczki na karty, poza tym gra jest świetnie wykonana. Plansza jest kolorowa i wesoła. Instrukcja jest przejrzysta i napisana dużą czcionką.


Gra świetnie pokazuje podstawy i wprowadza w świat „dorosłego” Monopoly. Dla dzieci 4-5 letnich podejmowanie decyzji o kupnie danego krasnala, przeliczanie jak i sama rywalizacja jest ciekawym doświadczeniem. Poza tym gra uczy strategicznego myślenia i liczenia. A dorosłym daje nadzieję, że dzieci również polubią Monopoly i za kilka lat zagrają razem w trudniejszą i jeszcze bardziej pasjonującą rozgrywkę.Gra ukazała się nakładem wydawnictwa WINNING MOVES, 
a jej cena wynosi ok. 100 zł. Grę Monopoly Junior WROCŁAWSKIE KRASNALE polecamy w ramach  projektu Grajmy!Bardzo się cieszymy, że tu jesteś! Mamy nadzieję, że wpis Ci się spodobał. 
Zapraszamy do komentowania tutaj lub na FB Pozdrawiamy!
zainspirowana rodzinka :)

1 komentarze:

Write komentarze
Anna Kowalik
AUTHOR
20 września 2018 11:12 delete

Fajne aczkolwiek mamy już Monopoly Disney więc nasz wybór padnie na jedną z tych gier https://modino.pl/gry-planszowe

Reply
avatar