Mandala Zen Mini, czyli sposób na wyciszenie

9/30/2016 5 Comments A+ a-Wiecie, że mandala oznacza „koło życia, cały świat, święty krąg”, a koło w tradycji hinduskiej uważane jest za symbol harmonii i doskonałości. O mandalach do kolorowania owszem słyszałam, choć nie miałam przyjemności się w to bawić. Podobno mandale są doskonałym narzędziem wspierającym rozwój osobisty, nadaje się też do poprawy swojego samopoczucia. Ale nie każdy kolorować lubi, poza tym kolorować nie wszędzie się da. Jeśli jednak chcielibyście się troszkę oderwać od codzienności, zrelaksować po ciężkim dniu to mamy dla Was mandalę magnetyczną.

Mozaika Mandala Zen Mini to metalowe pudełko wielkości opakowania płyty CD,  które kryje w sobie 60 wykonanych z pianki magnesów w dwóch kolorach oraz w trzech wyjątkowych kształtach o nazwach IO, TO i BO.Każdy element ma podkład magnetyczny, dzięki temu możemy układać mozaikę bezpośrednio na dwustronnym arkuszu ze wzorami zamieszczonym w pudełku. Wszystkie elementy mamy pod ręką i nie gubimy ich, a po ułożeniu mandali możemy ją nawet odwrócić do góry nogami i nic nie odpada.

Mamy dołączony również do opakowania arkusz z 35 wzorami do układania. I tu przyznać muszę, że wolałabym, aby te wzory zawarte były w książeczce – każdy wzór na osobnej stronie.
Elementy w kolorze bieli i czerni sprawiają, że ułożone mandale mają bardzo elegancki i niepowtarzalny wygląd.

Mandale Zen Mini możecie śmiało dać swoim dzieciom. Stopień skomplikowania wzorów oraz wielkość elementów sprawia, że poradzą sobie z nią już pięciolatki. Nasz 4-latek był zaczarowany tą układanką jednak poradził sobie tylko z paroma prostymi wzorami. Układanie mozaiki sprawia, że dzieci  wyciszają się i przy okazji ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową. Jeśli dzieci mają problemy ze skupieniem uwagi, to dzięki dwóm kolorom mozaiki nie będą się rozpraszać i będą mogły się lepiej skoncentrować. Tworzenie mandali z mozaiki pobudza wyobraźnię i uczy kreatywnego działania. Jeśli myślicie, że wszystkie wzory są proste do ułożenia to jesteście w błędzie. Czasami jedną figurę możemy stworzyć na kilka sposobów, na przykład – koło lub dużą łezkę. Trzeba więc pokombinować.


Ja układam mandalę zaczynając od środka, synek podobnie, a tata układa na początku wszystkie elementy w jednym kolorze, a następnie luki wypełnia drugim kolorem. Także techniki są różne.


Niewątpliwą zaletą magnetycznej mandali jest to, że po zabawie wystarczy tylko zamknąć pudełko i już posprzątane. Nie trzeba zbierać porozrzucanych elementów. Na dodatek możemy ją zabrać ze sobą wszędzie, gdyż jest lekka oraz zajmuje mało miejsca. Mozaika Mandala Zen Mini umili nam podróż samochodem/pociągiem, czekanie w kolejce u lekarza. A na placu zabaw (gdy dzieci się same grzecznie bawią) możecie sami poukładać mandalę.

Tworzenie mandali:
  • rozwija wyobraźnię,
  • pomaga w skupieniu uwagi i koncentracji,
  • rozwija koordynację wzrokowo-ruchową,
  • pomaga się wyciszyć i zrelaksować.
Praca z mandalą pobudza i rozwija twórcze myślenie, które jest podstawą kreatywnej edukacji, dlatego myślę, że warto zapoznać z nią dzieci. Nas osobiście ona oczarowała, jestem pewna, że synek z czasem będzie układał ich coraz więcej. A w wolnych chwilach - układam ja. 

Naszą Mandalę wygraliśmy w konkursie, a Wy możecie ją znaleźć na pantin.pl 


O innych grach jednoosobowych możecie również  poczytać na projekt Grajmy!


Bardzo się cieszymy, że tu jesteś! Mamy nadzieję, że wpis Ci się spodobał. Zapraszamy do komentowania tutaj lub na FB Pozdrawiamy!
zainspirowana rodzinka :)

5 komentarze

Write komentarze
30 września 2016 17:35 delete

O rany, jakie to fajne! Zastanowię się czy kupować, czy spróbować zrobić samodzielnie. Pomysł kompletnie "inny", ale wygląda super.
małgosia - czytoczary.pl

Reply
avatar
3 października 2016 11:36 delete

To prawda - mandala nietypowa, a są jeszcze kolorowe, które pewnie bardziej zainteresowałyby mniejsze dzieci. Super bo magnetyczna - elementy nie są porozrzucane jak przy tradycyjnych mozaikach. Chętnie zobaczymy efekt własnej pracy :)

Reply
avatar
Buba Bajdocja
AUTHOR
26 października 2016 23:35 delete

Przepiękne! Wymaga chyba zegarmistrzowskiej cierpliwości i precyzji, co?

Reply
avatar
3 listopada 2016 10:19 delete

oo tak wymaga cierpliwości i skupienia, trzeba też nieraz się nagłowić, których elementów najlepiej użyć. Ogólnie to wyciszająca zabawka ;)

Reply
avatar
asia kowalska
AUTHOR
19 stycznia 2018 20:45 delete

Szanowni Państwo!

Mandala może stanowić zagrożenie duchowe, również dla osób tego nieświadomych w tym dzieci. Zachęcam do lektury artykułu "Mandala - technika psychologiczno-pedagogiczna czy religijna inicjacja?" autorstwa ks. prof. Aleksandra Posackiego, którego przedruk można znaleźć na stronie: http://www.jp2w.pl/pl/41652/0/Mandala-technika_psychologiczno-pedagogiczna_czy_religijna_inicjacja.html (dostęp 19.01.2018).

Szczęść Boże!
Krzysztof Kowalski

Reply
avatar